Az emberi szervezetnek energia kell a működéshez. Ennek mennyisége egyénenként változó lehet, ami függ az életmódunktól és a testünk eddigi kondícionálásától. Ezt az energiaigényt az élelmiszerekből tudjuk fedezni, amelyek emellett tápanyagokat jelentenek a sejtfelépítésben és megteremtik a sejtek ideális működéséhez szükséges környezetet. Ideális esetben a szervezet megkap minden számára szükséges tápanyagot, így nem szenved hiányt semmiben, a funkciók és az emésztés teljesen jól működnek.
Viszont mi bele tudunk piszkálni kívülről ebbe a rendszerbe. Csinálhatjuk azt, hogy kicsit hagyjuk éhezni a szervezetünket. Ami jó hír, hogy a szervezetünk adaptálódik az éhezéshez. Az első szakaszban kiürülnek a glükózraktárak, a szervezet lecsökkenti a vércukorszintet és megkezdődik a szabad zsírsavak és a fehérjék bontása. A későbbi állapotban folytatódik a fehérjebontás és beindul a fránya zsírbontás is a tartalékainkból (4-5 nap múlva). Ezzel ugyan le fogunk fogyni, de az anyagcserénket szépen lelassítjuk,egyre ingerültebbek leszünk az éhezéstől, és elérhetjük azt az állapotot, amikor már attól is hízunk, ha valami finomságra ránézünk.
A másik oldalról is belepiszkálhatunk a rendszerbe, azaz túl sokat is ehetünk.De minden amit a szükségletünkön felül eszünk, plussz kalóriaként beépül a zsírraktárakba, és növeli az úszógumit. Slussz.
Ezeket az alapokat szinte minden fogyókúrázó tudja. Az előre megszabott jó fogyókúrák annyit tudnak, hogy kiegyensúlyozzák a tápanyagfelvételt és beállítják annyira, amennyire a szervezetnek elengedhetetlenül szüksége van. Mellette természetesen egy jól felépített edzéstervet adnak. Így nem csökken az anyagcsere sebessége, nem leszünk éhesek és kordában tudjuk tartani az étvágyunkat (egy ideig...). Ezek nagyon jól követhető diéták, minden összetevő megvan, csak követni kell. No de akkor miért nem vékony mindenki, aki tudja ezeket?